Po tęczy

Andrzej Sosnowski
Po tęczy
  • Biuro Literackie
    Wrocław 2007
    160x215
    48 stron
    ISBN: 97-883-60602-29-4

Po tęczy, najnowsza książka poetycka Andrzeja Sosnowskiego, mogłaby równie dobrze nosić tytuł "Nowy świat dla początkujących". Zabiera nas poeta do świata "po tęczy", czyli po skompromitowaniu się marzeń o przymierzu i po zdewaluowaniu mitu o strzaskanych tablicach z przykazaniami. Wcześniej zabierał nas w podróż do miejsca, "gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi", bo taki tytuł nosiła jego poprzednia książka.
Czytając Po tęczy, jesteśmy w przestrzeni zupełnie obcej: farmakologicznej i technicznej, przesterowanej i "na prochach", gdzie posyła się słońcu rakietę zastrzykiem heroiny. W ogóle filtr ludycznej tradycji "dada" powoduje, że w po-tęczowym świecie zmysłowe czujniki podmiotu szaleją i Ja musi nauczyć się inaczej rejestrować to, co dookoła niego i w nim samym. Inne są przepływy informacji, doświadczenie ciała, zapachy, podwyższony, jakby amfetaminowy, poziom odczuwania realności. W tym sensie Po tęczy można by ustawić pośród książek science-fiction. Chodzi w niej o pejzaż dosłownie kosmiczny, którego przejrzystą metaforą może być chociażby katastrofa atomowa, a także o zaprezentowanie postludzkiego Ja, o wyjście z miasta, wsi, bloku, porzucenie naturalnego środowiska człowieka i wejście w stan nieważkości. Otwarty przed nami świat przyszłości prowokuje, dekoncentruje, ale i bawi: niczego już nie wiemy, a wszystko – od najprostszych elementów – trzeba zawiązywać na nowo, bez kontekstu i podpór poznawczych.
To świetna, hipnotyzująca książka: cieniutka, ale żeby o niej cokolwiek powiedzieć należałoby mówić o wielu sprawach naraz: o teologii, metafizyce, astronomii, grach komputerowych, miłości, zdradzie i opętaniu. Jeśli więc kogoś interesowałoby, co może powstać ze skrzyżowania twórczości P. K Dicka i – dajmy na to – J. G. Ballarda oraz R. Brandbury’ego z niezwykle rozpędzonym językiem, nastawionym na swoje najwyższe rejestry, to powinien przeczytać Po tęczy jak najszybciej.

- Anna Kałuża