Doskonały smak Orientu

Piotr Kłodkowski
Doskonały smak Orientu
  • Znak
    Krakow 2006
    135 x 200
    232 strony
    ISBN 83-240-0691-5

W swojej nowej książce Piotr Kłodkowski odsłania uroki Cywilizacji Wschodu z wszystkimi jej barwami i zapachami. Doskonały smak Orientu nie ma w sobie jednak nic z turystycznego prospektu; to zachęta do intelektualnej podróży, pozwalającej zrozumieć świat wcale nie tak egzotyczny, jak to się zwykle wydaje przybyszom z zachodniej pólkuli.
Autor, po pierwsze: sam nie zachwyca się Orientem, pozostawiając ewentualny zachwyt czytelnikom; po drugie – szokujące nieraz postępowanie ludzi Wschodu tłumaczy w sposób racjonalny, nie nadużywając, nieznośnej w takich wypadkach, retoryki religijnej; wreszcie po trzecie – jeśli do czegokolwiek namawia, to jedynie do tego, by wybierając się na Wschód pozostawiać w domu niczym nieuzasadnione poczucie wyższości, a w trakcie naszych peregrynacji, przede wszystkim, próbować zrozumieć inność.
Piotr Kłodkowski, wytrawny podróżnik po Indiach i Pakistanie, Chinach i Filipinach, Iranie i Malezji skupia się na tych rzeczach i zjawiskach, które mają charakter symboliczny. Może to być nakrycie głowy w Turcji, zarost w Iranie, ale i stosunek do śmierci w Indiach czy niewidzialność kobiet w społeczeństwach muzułmańskich. Niektóre z obserwacji poczynionych przez autora prowadzą go do zaskakujących wniosków, tym ciekawszych dla czytelnika, którego wiara w doskonałość zachodniego systemu demokratycznego może zostać w trakcie lektury tej książki mocno nadwątlona. Na przykład, w Singapurze, gdzie państwo ingeruje niemal we wszystkie sfery życia obywateli, ci ostatni są z tego powodu bardzo zadowoleni, gdyż dochód narodowy Singapuru porównywalny jest ze szwajcarskim.
Książka Piotra Kłodkowskiego to reportaż ze współczesnej Azji, w kilku tylko przypadkach wsparty odwołaniami historycznymi. Tak się dzieje, między innymi, w doskonałym literacko reportażu „Król”, pozwalającym pojąć tragedię narodu kambodżańskiego i zrozumieć przyczyny upadku tego wspaniałego niegdyś państwa. Można mieć jedynie nadzieję, że – jak pisze Kłodkowski – i tam „za kilkanaście, kilkadziesiąt lat pragnienie sprawiedliwości znów odżyje. Bo chyba jest ono czymś, co przekracza wszystkie granice i wierzenia”.

- Krzysztof Masłoń

Piotr Kłodkowski (ur. 1964) - z wykształcenia orientalista, pisarz i eseista. Autor książek Wojna światów. O iluzji wartości uniwersalnych (2002) i O pęknięciu wewnątrz cywilizacji (2005), za którą otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.