Pomarańczowy Majdan

Marcin Wojciechowski
Pomarańczowy Majdan
  • W.A.B.
    Warszawa 2006
    145 x 205
    248 stron
    ISBN 83-7414-187-5

Od zamordowania dziennikarza Georgija Gongadze rozpoczyna Marcin Wojciechowski swą opowieść o rewolucji, która – z nie do końca wiadomych powodów – obrała sobie na sztandary kolor pomarańczowy. W każdym razie, choć rozpoczęła się od tragicznego wydarzenia, od zbrodni – przebieg miała bezkrwawy.
Pomarańczowy majdan jest książką reportażową z mocną podbudową publicystyczną, co było nieuniknione ze względu na konieczność przedstawienia wydarzeń, które doprowadziły do manifestacji na ulicach Kijowa, gdzie setki tysięcy Ukraińców zademonstrowało swą wiarę w lepsze jutro, nadzieję na lepsze życie w lepiej rządzonym państwie. Pytanie: ile dziś z tej nadziei zostało, jest zasadne, ale na nie czytelnik odpowiedzieć musi sobie sam, śledząc dziennikarskie relacje z Kijowa i Dniepropietrowska, Charkowa i Lwowa.
Pomarańczowa Rewolucja porównywana była ze zwycięstwem „Solidarności” w Polsce i, rzeczywiście, podobieństwa są uderzające. Niezliczone rzesze mieszkańców Ukrainy powtarzając refren rewolucyjnego przeboju czy raczej hymnu: „Razom nas bahato/ nas ne podołaty!”, opowiedziały się za wolnością i demokracją, mówiąc „nie” praktykom jedynowładztwa, mafijnym układom panującym wśród rządzących, zaszłościom minionego systemu.
Marcin Wojciechowski nie kryje swej sympatii dla ukraińskiej rewolucji, ale przede wszystkim jest reporterem, dziennikarzem, którego obowiązkiem jest przedstawianie faktów. Nie wszystkie z nich przemawiają na korzyść zwolenników koloru pomarańczowego, ale wszystkie potwierdzają, że Ukraińcy „ocknęli się z apatii, wyzwolili z lęku, spontanicznie wzięli sprawy we własne ręce. W dodatku zrobili to radośnie, bez agresji, bez nienawiści wobec kogokolwiek”. Na takim doświadczeniu można budować.

- Krzysztof Masłoń

Marcin Wojciechowski (ur. 1978) jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. Przez trzy ostatnie lata pracował jako korespondent w Moskwie. Relacjonował przebieg wydarzeń na Ukrainie z przełomu 2004 i 2005 roku nazwanych Pomarańczową Rewolucją.