Genetyk i historia. Opowieść o Piotrze Słonimskim

Robert Jarocki
Genetyk i historia. Opowieść o Piotrze Słonimskim
  • Rosner i Wspólnicy
    Warszawa 2003
    165x230
    416 stron
    ISBN 83-89217-29-5

Genetyk i historia to biografia wybitnego i fascynującego człowieka, genetyka o światowej sławie, profesora Piotra Słonimskiego, nazywanego „papieżem genetyki mitochondrialnej”.
Bohater książki, urodzony w 1922 roku, wywodzi się ze znanej warszawskiej rodziny o wielkich zasługach dla Polski. Rodzice Piotra Słonimskiego zginęli w Powstaniu Warszawskim. On sam do końca brał udział w powstaniu jako podchorąży Armii Krajowej; udało mu się uniknąć niewoli i dokończyć studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Historia jednak szybko upomniała się o swoje: młody Piotr Słonimski znalazł się w więzieniu w Krakowie. Uwolniony m.in. za wstawiennictwem swego stryja, Antoniego Słonimskiego, w marcu 1947 r. zdołał wyjechać z kraju i osiedlić się we Francji. Pracował pod kierunkiem słynnego genetyka Borisa Ephrussiego, potem objął funkcję dyrektora Centrum Genetyki Molekularnej, wielkiej placówki naukowej o wielomilionowym budżecie.
Słonimski zawsze utrzymywał intensywne kontakty z Polską. W jego domu w Gif stale gościli jego przyjaciele, wybitni polscy intelektualiści, m.in. Maria i Kazimierz Brandysowie, Tamara i Leszek Kołakowscy, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Halina Mikołajska. W latach 80. zaangażował się w pomoc dla kraju: był przewodniczącym stowarzyszenia Solidarité France-Pologne.
Książka Roberta Jarockiego jest opowieścią o wielkiej karierze naukowej i o barwnym życiu Piotra Słonimskiego, obdarzonego wspaniałą inteligencją i znakomitym poczuciem humoru; o emocjonalnych związkach z krajem, o działalności politycznej, o przyjaźniach z wieloma wybitnymi Polakami, o sportowych pasjach; wreszcie - o jego dwóch wielkich miłościach.
„Gdy Piotr Słonimski skończył lat 12, wiedział, że będzie kontynuatorem naukowej tradycji rodu Słonimskich – przypomina recenzent Gazety Wyborczej. – Zbierał chrząszcze. »Byłem od razu inny i najlepszy – mówił kilka lat temu w wywiadzie. – Nikt poza mną chrząszczy nie zbierał, choć są to stworzenia znacznie ciekawsze niż motyle«. Ta wypowiedź jest wielce charakterystyczna. Wynika z niej, iż Słonimski zna swoją wartość, a także, że jest niepokornym, niespokojnym duchem. O tym, jak bardzo to prawdziwe stwierdzenia, możemy się przekonać z kolejnych kart jego biografii.”

Robert Jarocki, dziennikarz i publicysta, wyróżniony m.in. przez Polski Pen Club nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego. Genetyk i historia to jego dziewiąta książka biograficzna. Obecnie pracuje nad pamfletową powieścią o powiązaniach środowiska dziennikarskiego z politykami Pożegnanie siebie.