Zapiski dla zjawy

Jerzy Stempowski
Zapiski dla zjawy
  • Noir sur Blanc
    2004
    145x235
    96 stron
    ISBN 83-7392-058-7

Ostatnio odnalezione zostało kolejne dzieło: pisane oryginalnie po francusku Notes pour une ombre. To dziennik intymny, prowadzony przez Stempowskiego w Szwajcarii na początku lat 1940. Cieniem i zjawą, do której Stempowski kieruje swe refleksje jest Ludwika Rettingerowa, zmarła w roku 1940 po trwającej kilkanaście lat chorobie nowotworowej.
Na podstawie nielicznych doniesień z okupowanej Polski i lektury europejskiej prasy Stempowski analizuje nie tylko bieżącą sytuację ogarniętego wojną kontynentu ale kusi się o prognozy na temat zwyrodnień ludzkich zachowań i myśli, które po dziś dzień zaskakują siłą swojej prawdziwości i świadomości.

Jerzy Stempowski (1894-1969) był najwybitniejszym polskim eseistą XX wieku. Współtworzył paryską „Kulturę”, na jej łamach publikował swoje Notatki niespiesznego przechodnia. Niezwykle istotne są także wydawane w ubiegłym dziesięcioleciu listy Stempowskiego. Po raz kolejny jawi się w nich jako przenikliwy i wyzbyty złudzeń obserwator współczesnej sobie europejskiej historii, polityki i kultury