Ralph Azham

19.01.2014 Lewis Trondheim
#
 • Timof i cisi wspólnicy
  Warszawa, grudzień 2013
  Scenariusz: Lewis Trondheim
  Rysunek: Lewis Trondheim
  Kolor: Brigitte Findakly
  Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
  ISBN-13: 978-83-63963-25-5
  12/2013
  48 stron
  210x290
  oprawa miękka

Ralph Azham to niezdyscyplinowany, bezczelny, ale i szalenie inteligentny osobnik, mieszkający w niewielkiej wiosce, w odległej od stolicy krainie, pozbawionej oficjalnej nazwy. Już na pierwszy rzut oka nasz bohater wyróżnia się z tłumu wieśniaków, choć przez niemal cały album będziemy zastanawiać się, czy go za to polubimy. On sam nie jest tego pewien, lecz wydaje się pogodzony ze swoim losem i funkcją wioskowego błazna. W dzieciństwie naznaczony niezwykłym darem widzenia niewidocznego (nienarodzonego) życia, oraz sygnalizującym ten fakt zaniebieszczeniem włosów i ust, z czasem okazał się być wielce kłopotliwym chłopcem. Niechęć mieszkańców wioski wobec dorosłego Ralpha jest równie silna, jak nadzieje, które w nim pokładali, kiedy był jeszcze dzieckiem. Wkrótce przyjdzie jednak moment, kiedy poniżany, wyśmiewany przez wszystkich wioskowy głupek, zgodnie z najlepszym wzorcem literatury heroic fantasy, przeistoczy się w bohatera, który ich uratuje. Pytanie tylko, czy Ralph będzie miał na to ochotę.

Po lekturze pierwszego z sześciu planowanych albumów serii ciągle nie wiadomo zbyt wiele o świecie, w którym dzieje się akcja komiksu. Świetnie prowadzona, pełna retrospektyw narracja buduje powoli obraz quasi-średniowiecznej, fantastycznej krainy, której mieszkańcy żyją w dużym przywiązaniu do tradycji. Liczne święta, obrzędy i zwyczaje wyznaczają rytm życia wioski, którą rządzi nieco już zdemenciała starszyzna. Pomiędzy tradycyjnymi elementami świata fantasy pojawiają się nieco zaskakujące – na przykład kontrola urodzin (wykonywany zawód limituje ilość potomstwa) lub nietypowa hierarchia społeczna (wysoką pozycję zajmuje inżynier), które pozwalają przypuszczać, że rzecz jest starannie przemyślana. Bez wątpienia prawdziwe przygody dopiero czekają na odpowiednio zmotywowanego w pierwszym albumie bohatera.

Autor komiksu, prominentny francuski scenarzysta i rysownik Lewis Trondheim, powraca na polski rynek wydawniczy niemal dokładnie po czterech latach przerwy. Pierwszy album z serii „Ralph Azham” pt. „Czy oszukuje się tych, których się kocha” ujawnia zaskakujące, dotychczas nieznane polskim czytelnikom bogactwo warsztatu rysunkowego tego autora. Wcześniejsze publikacje sygnowane jego nazwiskiem, w szczególności zaś te, w których Trondheim odpowiadał jednocześnie za scenariusz i rysunki, przyzwyczaiły nas do czarno-białej, mocno uproszczonej konwencji graficznej. Takie były wszystkie cztery, wydane w Polsce niemal równocześnie, w 2009 roku albumy Trondheima: „Mucha”, „Wyspa Burbonów. Rok 1730”, „Dworzec Cetralny”, oraz „Lapinot i marchewki z Patagonii” – monumentalna, ponad 500-stronnicowa opowieść, której pierwsze kadry pamiętają jeszcze lata 80. XX w. Jedyny wyjątek stanowił jak dotąd komiks pt. „A.L.I.E.E.N”, który Trondheim zrealizował w kolorze, a który ukazał się w Polsce jako pierwszy, w 2007 r. Sięgając po „Ralpha” poznajemy artystę w jego głównonurtowym (najlepszym, zdaniem francuskich czytelników) wydaniu – wieloplanowe kadry, choć prowadzone nadal w umownej konwencji, są tu gęsto zarysowane szczegółami, zaś położone przez Brigitte Findakly kolory nadają im głębi.

Trondheim doskonale czuje się w konwencji fantasy, czego najlepszym dowodem jest licząca ponad  trzydzieści tomów, niepublikowana w Polsce seria „Donjon”, którą od 1998 r. tworzy wspólnie z Joannem Sfarem (a także z gościnnym udziałem plejady najpopularniejszych francuskich twórców komiksowych, takich jak Blain, Boulet, Andreas, Blutch, Killoffer, czy Stanislas). Seria ta, parodiująca komiksy spod znaku sword & sorcery, cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim we Francji, lecz została przetłumaczona na kilka innych języków. Do Polski z nieznanych mi przyczyn nigdy nie dotarła. To fatalne niedopatrzenie częściowo przynajmniej zrekompensuje nam teraz „Ralph Azham”. Dwa następne albumy serii wydawnictwo Timof Comics zapowiedziało kolejno na – marzec i czerwiec tego roku.


Artur Wabik