Nagroda „Złotej Róży”

04.10.2017
#
  • okładka nagrodzonej książki

Po raz jedenasty wręczono „Złotą Różę” – nagrodę za najlepszą książkę popularnonaukową minionego sezonu wydawniczego, przyznawaną od 2007 roku przez miesięcznik „Nowe Książki” i Festiwal Nauki. Otrzymali ją dziennikarka Karolina Głowacka oraz astronom i fizyk Jean-Pierre Lasota – autorzy tomu rozmów Czy Wielki Wybuch był głośny? (wydawnictwo „Prószyński Media”).

Karolina Głowacka jest dziennikarką radiową popularyzującą naukę.  Profesor nauk fizycznych Jean-Pierre Lasota – urodzony we Francji, wykształcony w Polsce pracownik placówek naukowych w Wielkiej Brytanii i we Francji – związany jest obecnie z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Zajmuje się astrofizyką relatywistyczną i badaniem ciasnych układów gwiazd podwójnych.

W książce Czy Wielki Wybuch był głośny? Jean-Pierre Lasota odpowiada na pytania dziennikarki, wyjaśnia, prostuje popularne nieporozumienia z dziedziny astrofizyki. Oryginalna, ciekawa i żywa rozmowa pomaga zrozumieć wiele zagadnień, a także na moment zastanowić się nad tym, co wiemy i skąd wiemy.

„Złota Róża” finansowana jest przez Instytut Książki oraz Warszawski Festiwal Nauki.