IV Seminarium Biblioteka Nowa

18.10.2016
#
  • IV Seminarium Biblioteka Nowa

IV Seminarium Biblioteka Nowa
Warszawa, 29 listopada 2016
Instytut Książki
Biblioteka Narodowa


Otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa – czyli o architekturze bibliotek.

Nowoczesna biblioteka publiczna to zaangażowani bibliotekarze. To interesujące, różnorodne zbiory, to dostęp do informacji, ale również miejsce – przestrzeń dostosowana do potrzeb użytkowników, przestrzeń przyjazna, komfortowa, taka, której nie chce się opuszczać i do której chce się wracać.

I tak jak przenikają się potrzeby, na które biblioteka powinna odpowiadać, tak też powinny przenikać się biblioteczne przestrzenie.

Rozpoczynając cykl seminariów Biblioteka Nowa w 2015 roku, Jens Thorhauge mówił o tym, że biblioteka, to instytucja płynna, czyli elastyczna i to w różnych wymiarach. Powinna zmieniać się w ciągu dnia, w zależności od tego, kto w danym momencie ją odwiedza, jak i w dłuższej perspektywie, zgodnie ze zmieniającą się lokalną społecznością.

Podczas czwartego seminarium Biblioteka Nowa postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak powinna wyglądać nowoczesna biblioteka publiczna?
  • Jak zaprojektować budynek biblioteczny, by był trwały i przyjazny środowisku?
  • Jakie założenia architektoniczne powinna spełniać biblioteka, aby była postrzegana jako miejsce informacji, zdobywania wiedzy, integracji społecznej?
  • W jaki sposób architektura może wzmocnić rolę bibliotek jako centrów komunikacji, inspiracji i spotkań?
  • Jak włączać użytkowników w planowanie nowej infrastruktury?


Program:


11.00 – 11.10    Otwarcie seminarium, powitanie gości

Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej
Dariusz Jaworski – Dyrektor Instytutu Książki

11.10 – 11.20    Wprowadzenie - Elżbieta Kalinowska / Instytut Książki
11.20 – 12.00    Eko-myślenie. Budujemy biblioteki przyjazne środowisku: co i gdzie?
                        
Global Library Consulting /Peter Genovese i Patricia Albanese

12.00 – 12.40    Eko-myślenie. Budujemy biblioteki przyjazne środowisku: co i gdzie? (przykłady)

Global Library Consulting /Peter Genovese i Patricia Albanese

12.40 – 13.00    Pytania publiczności / dyskusja
13.00 – 13.45    Przerwa kawowa
13.45 – 14.15    Przykłady nowoczesnych budynków bibliotecznych:

Rumia - Krystyna Laskowicz / dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumii

14.15 - 14.45    Przykłady nowoczesnych przestrzeni bibliotecznych:

Warszawa - Regina Anhut-Frahm / kierownik działu „Informacja i Biblioteka”, Goethe-Institut Warschau

14.45 – 15.30    Przykłady nowoczesnych budynków bibliotecznych:

Stuttgart - Elke Brünle / zastępca dyrektora Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie

15.30 – 16.00    Pytania publiczności. Podsumowanie seminarium
16.00 – 17.00    Poczęstunek

Seminarium skierowane jest dla bibliotekarzy ze wszystkich bibliotek publicznych, szczególnie do tych, którzy planują budowę, remont czy modernizację istniejącego budynku bibliotecznego.

Program - wersja do pobrania.


Prelegenci

Patricia Albanese – zajmuje się przede wszystkim innowacyjnym zarządzaniem i nowymi technologiami w kontekście nowoczesnych bibliotek. Pracowała jako dyrektorka biblioteki, wykładowczyni akademicka i konsultantka. Jest współzałożycielką Global Library Consulting. Obecnie zajmuję się usługami i wzornictwem bibliotek przyjaznych środowisku. Swoją pasję realizuje też w życiu prywatnym, właśnie skończyła budowę domu opartego na energii słonecznej i geotermalnej.

Peter Genovese – współzałożyciel Global Library Consulting, zajmuje się innowacją strategiczną. Z bibliotekarstwem związany jako teoretyk – wykładowca akademicki, ale również jako praktyk. Kierował kilkoma bibliotekami, w tym jedną całkowicie zasilaną energią słoneczną. Jako konsultant pracował w Stanach Zjednoczonych, Salwadorze, Pakistanie, Libanie, Trynidadzie i Tabago i Rosji. W wolnym czasie poświęca się pisaniu, muzyce oraz projektom na rzecz rdzennych Amerykanów.

Regina Anhut-Frahm – studiowała w Hamburgu germanistykę, psychologię i bibliotekoznawstwo. Od 1986 roku jest bibliotekarką Goethe-Institut, pracowała m.in. w Argentynie, Hongkongu, Danii i na Ukrainie. Od 2013 roku kieruje działem „Informacja i biblioteka” Goethe-Institut w Warszawie.

Elke Brünle – bibliotekarka i bibliolożka, w latach 1987-1991 pracowała w dziale organizacji imprez i promocji biblioteki w Reutlingen, 1991-2008 w kierowała mediateką Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie, 2008-2011 była członkinią czteroosobowego zespołu do spraw budowy nowej siedziby biblioteki, zajmując się głównie jej promocją, 2011-2013 odpowiadała za 17 filii biblioteki w Stuttgarcie, bibliotekę mobilną z dwoma bibliobusami i 4 oddziały biblioteczne w szpitalach. Od 2013 roku kieruje biblioteką główną i jest zastępcą dyrektora Biblioteki Miejskiej w Stuttgarcie.
W swojej prezentacji przedstawi koncepcję architektoniczną otwartej w 2011 roku biblioteki głównej w Stuttgarcie, koncepcję jej wystroju a także wykorzystane w niej innowacyjne rozwiązania techniczne.

Krystyna Laskowicz – absolwentka filologii  polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Z bibliotekarstwem związana od 1980 r. najpierw jako instruktor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, od 1991 r. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. W międzyczasie redaktorka w gdańskim wydawnictwie Graf.

Kontakt:
Małgorzata Szmigielska
m.szmigielska@instytutksiazki.pl
tel: 518 659 338

Zgłoszenia na formularzu należy wysłać do 18 listopada 2016 r. na adres: m.szmigielska@instytutksiazki.pl . W temacie maila prosimy wpisać: Biblioteka Nowa IV – zgłoszenie.