Radiowy Klub Książki w Porębie Spytkowskiej

03.07.2017
#
  • Klubowicze z DKK w Porębie Spytkowskiej, fot. dzięki uprzejmości DKK

We wtorek 4 lipca Radio Kraków odwiedzi Dyskusyjny Klub Książki, który od sześciu lat działa w Porębie Spytkowskiej.

Dyskusje o książkach nie odbywają się według szkolnego schematu – „Co Autor miał na myśli?”. Są to podróże w wyobraźni oraz przestrzeni; po Rio Anaconda Wojciecha Cejrowskiego czy w Przedziale dla pań indyjskiej pisarki – Anity Nair. To rozwiązywanie kryminalnych zagadek z kart powieści Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larssona czy z książek Marka Krajewskiego za sprawą cyklu powieści z niemieckim policjantem Eberhardem Mockiem. Przeczytane książki inspirują klubowiczów do "spotkań tematycznych" np. socrealistycznego, bollywoodzkiego czy detektywistycznego. Okoliczności życiowo-towarzyskie również dodają smaku dyskusjom o książkach – kilka z wieczorów DKK było już wieczorami panieńskim dla stałych klubowiczek. Sala porębskiej filii Biblioteki Publicznej w Brzesku nie jest jedynym miejscem spotkań dla grupy przyjaciół-czytelników. Wspólne wypady do kawiarni lub kina to również efekt działalności porębskiego DKK.

Dyskusyjny Klub Książki w Porębie Spytkowskiej miał już 70 spotkań. Jego uczestnicy mają od 30 do 70 lat. Omówili ponad sześćdziesiąt książek. Jednym ze stałych uczestników klubu był Hindus, Shivakumar Shekar czy Grek studiujący w Krakowie, Vaggelis Zozonakis, który na jednym ze spotkań przedstawił kulturę i zwyczaje swojego kraju. Dwoje klubowiczów z Sędziszowa Małopolskiego, aby znaleźć się na spotkaniach porębskiego DKK, pokonuje prawie 200 kilometrów! I to chyba najlepsza rekomendacja tych spotkań.

Dyskusyjny Klubu Książki przy Bibliotece Publicznej w Porębie Spytkowskiej 4 lipca omówi książkę Eleny Ferrante Genialna przyjaciółka. Koordynatorką Klubu jest Bożena Wasil. Emisja nagrania ze spotkania w czwartkowym "Kole kultury" na antenie Radia Kraków.

/Radio Kraków/