III Ogólnopolska Dyskusja Literacka

07.05.2014
#

Razem z Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego oraz we współpracy z Muzeum Historii Polski zapraszamy na III Ogólnopolską Dyskusję Literacką Dyskusyjnych Klubów Książki. Jej tematem będzie książka Tajne Państwo Jana Karskiego, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego.

Tajne Państwo Jana Karskiego to jedno z najbardziej przejmujących i dających do myślenia wspomnień dotyczących II wojny światowej. Książka, posiadająca elementy powieści szpiegowskiej, jest przede wszystkim dokumentem zdającym relację z wydarzeń w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jednym z pierwszych tekstów mierzących się z opisem zagłady. Publikacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie Jan Karski przebywał w roku 1944 wysłany z misja dyplomatyczną przez rząd RP na emigracji. Tajne Państwo miało bardzo dobry odbiór, w pierwszych dniach sprzedano 50 tys. egzemplarzy, wydawnictwo zdecydowało się na gigantyczny dodruk – 350 tys. W październiku 1945 roku książkę Karskiego ogłoszono Książką Miesiąca, a wyróżnienie zostało wręczone Karskiemu podczas uroczystej gali w Nowym Jorku.

Najnowsze wydanie jest pierwszym bezpośrednim tłumaczeniem książki, napisanej przez Karskiego w języku angielskim. Tę książkę trzeba przeczytać. To najnowsze zadanie dla Dyskusyjnych Klubów Książki.

Wszystkie kluby, które chcą wziąć udział w akcji proszone są o postępowanie według poniższej instrukcji:

1. ZGŁOSZENIE

20 maja 2014 roku upłynie termin zgłoszenia Dyskusyjnych Klubów Książki do Trzeciej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej. Zgłosić się można przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia na adres m.jurowski@instytutksiazki.pl, w temacie maila wpisując KARSKI (formularz zgłoszenia można pobrać tutaj)

Uwaga! Akcja skierowana jest wyłącznie do 50 Dyskusyjnych Klubów Książki dla czytelników dorosłych.
Liczba egzemplarzy książek jest ograniczona, zatem kto pierwszy, ten lepszy. Gwarantujemy przesłanie pięciu książek do każdego z klubów, które zgłoszą się jako pierwsze.

2. WYSYŁKA KSIĄŻEK

21 maja 2014 roku Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego rozsyła egzemplarze książki Tajne państwo Jana Karskiego do Dyskusyjnych Klubów Książki za pośrednictwem bibliotek wojewódzkich.

3. CZYTANIE

26 maja-11 czerwca 2014 roku członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki czytają Tajne państwo Jana Karskiego.

4. SPOTKANIE

12 czerwca 2014 roku o godz. 18.00, dokładnie tego dnia i dokładnie o tej godzinie, członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki biorących udział w akcji spotykają się, by rozmawiać o Tajnym państwie Jana Karskiego. Przebieg spotkania, goście i efekty specjalne – to już w Waszych rękach.  
 
5. O AKCJI

Każdy Dyskusyjny Klub Książki, który weźmie udział w akcji, otrzyma:

• jeden egzemplarz książki Tajne państwo Jana Karskiego, który przekaże do biblioteki, przy której działa celem włączenia do księgozbioru;

• interdyscyplinarny pakiet edukacyjny Jan Karski i jego czasy, w którym znaleźć można zarówno materiały źródłowe (dokumenty, zdjęcia) i uzupełniające (fragmenty książki Tajne państwo Jan Karskiego), jak i gotowe propozycje scenariuszy lekcji multimedialnych z wykorzystaniem materiałów dostępnych w pakiecie.

Każdy Dyskusyjny Klub Książki, który weźmie udział w akcji, zobligowany jest do:

• zamieszczenia informacji o spotkaniu na stornie WWW biblioteki i/lub fanpage, przy której działa (o ile biblioteka posiada stronę WWW i/lub fanpage);

• zamieszczenia relacji ze spotkania wraz ze zdjęciami na stornie WWW biblioteki i/lub fanpage, przy której działa (o ile biblioteka posiada stronę WWW i/lub fanpage);

Zainteresowani klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki, które wezmą udział w akcji, mogą dodatkowo wziąć udział w:

• konkursie Kręcimy Tajne Państwo – szczegóły w regulaminie. (do pobrania tutaj)