Biblioteka - dobre miejsce

28.05.2014 Karol Langie, Dariusz Śmiechowski, Maciej Walczyna
#

Biblioteka – dobre miejsce. Poradnik architektoniczny dla bibliotekarzy

Autorzy: Karol Langie, Dariusz Śmiechowski, Maciej Walczyna
Wydawca: Instytut Książki, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012
Stron: 152

Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne- Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Aby przeczytać poradnik, kliknij TUTAJ.

Poradnik powstał z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ze wstępu:
Wyobraźmy sobie miejsce, w którym każdy może w miłej atmosferze spotkać się ze znajomymi, wziąć udział w dyskusjach, prezentacjach, ciekawych warsztatach i kursach oraz bezpłatnie skorzystać z Internetu. Miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek, płeć, zamożność czy wykształcenie.

Czy istnieje w gminie taka demokratyczna i otwarta przestrzeń? Tak, jest nią biblioteka. Jednak, aby w pełni realizować wszystkie wymienione wyżej funkcje, lokal powinien być otwarty, atrakcyjny, wygodny i wielofunkcyjny. (…)

Poradnik został stworzony z myślą o tych, którzy planują bądź są zaangażowani w remont, przebudowę lub rozbudowę, a także budowę biblioteki. Jego celem poradnika jest pomoc na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Niniejsza publikacja została stworzona przede wszystkim z myślą o małych bibliotekach publicznych, funkcjonujących w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i w małych miastach. (…)

Warto podkreślić, że niniejszy poradnik jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce.  Mamy nadzieję, że poradnik będzie dla wszystkich bibliotekarzy pomocą przy projektowaniu oraz tworzeniu otwartych, atrakcyjnych, wygodnych i wielofunkcyjnych bibliotek.