Biblioteka Nowa w Drodze

17.10.2017
#
  • logo seminarium

To już dziś! Ruszamy do czeskich bibliotek.

Blisko 50 polskich bibliotekarzy w ramach seminarium „Biblioteka Nowa” organizowanego przez Instytut Książki odwiedzi najciekawsze, najlepiej funkcjonujące biblioteki na terenie Republiki Czeskiej.

„Biblioteka Nowa w Drodze” – bo taką nazwę nosi tegoroczna edycja: 17-20 października – to ostatnie seminarium zamykające cykl z lat 2015-2017. Odbywać się będzie w innej formule niż dotychczasowe spotkania – jako seminarium objazdowe, wizyta studyjna w bibliotekach czeskich, gdzie jest jedna z najgęstszych w Europie sieci bibliotek publicznych, prężnie działających, generujących wysoki poziom czytelnictwa. 

Seminarium obejmuje wizyty w następujących bibliotekach:

Moravská zemská knihovna (Brno)

Knihovna Jiřího Mahena (Brno)

Městská knihovna (Soběslav)

Národní technická knihovna (Praga)

Knihovna města Hradce Králové

Studijní a vědecká knihovna (Hradec Králové)

Ponadto odwiedzimy zabytkową bibliotekę mieszczącą się w klasztorze norbertanów na Strahowie w Pradze.

Trasa seminarium została pomyślana tak, by dotrzeć do bibliotek w ośrodkach o zróżnicowanej wielkości – od 7 tys. mieszkańców (Soběslav) do półtora miliona (Praga).

Jedziemy zobaczyć nowoczesne rozwiązania architektoniczne, dowiedzieć się, jak zarządzać nowoczesną przestrzenią biblioteczną, jak tworzyć i wdrażać ciekawe programy dla czytelników, jak docierać z książką do najmłodszych, do seniorów itd., jak doprowadzić do odrodzenia „sztuki czytania”.