Aktualności

19.04.2024

Wydarzenia z cyklu Hłasko.Update w Gdańsku

Hłasko.Update to cykl wydarzeń organizowanych w gdańskich domach kultury w związku z trwającym Rokiem Marka Hłaski. Organizatorem wydarzeń, z których pierwsze odbędzie się jeszcze w kwietniu, jest Gdański Archipelag Kultury.

Na cykl Hłasko.Update składa się łącznie dziesięć wydarzeń poświęconych życiu i twórczości Marka Hłaski – pisarza, którego dziewięćdziesięciolecie urodzin obchodzimy w tym roku. W ramach cyklu odbędą się projekcje filmowe, spotkania literackie, wspólne czytanie, koncerty i spektakle. Organizatorzy chcą sprawdzić, na ile i w jakim sensie utwory Marka Hłaski są wciąż aktualne w dzisiejszym świecie.

Program wydarzeń prezentuje się następująco:

SPOTKANIA

25.05 / godz. 18:00 / Scena Muzyczna GAK na Oruni 
Kim był Marek Hłasko?
Spotkanie eksperckie z Radosławem Młynarczykiem, który opowie o życiu i twórczości prozaika. W trakcie spotkania zapraszamy do dyskusji.
dla młodzieży i dorosłych

WARSZTATY

25.04 / godz. 18:00-20:00 / Plama GAK na Zaspie
Imieniny Hłaski
Czytanie kolektywne oparte na wspólnej lekturze wybranych utworów Marka Hłaski. To okazja do poznania twórczości prozaika, a także dialogu o literaturze skupionej wokół osobistych interpretacji i emocji uczestników.  Warsztaty poprowadzą Mac Lewandowski i Katarzyna Andrulonis.
dla młodzieży i dorosłych

5-16.06 / godz. 10:00-13:00 / Winda GAK w Dolnym Wrzeszczu
W dźwiękowym świecie Marka Hłaski
Warsztaty tworzenia słuchowiska i dokumentu dźwiękowego. Osoby uczestniczące w warsztacie poznają tajniki tworzenia reportażu dźwiękowego pod okiem dziennikarki Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot. Inspiracją będzie postać i twórczość Marka Hłaski.
dla młodzieży

07.12 / godz. 17:00-19:00 / Dom Sztuki GAK na Stogach
Czytanie kolektywne
Wspólne czytanie w grupie znajomych staje się istotnym składnikiem więzi społecznych. Podczas spotkania będziemy czytać wybrane utwory Marka Hłaski.
dla młodzieży i dorosłych

04-30.11 / godzina zostanie ustalona w późniejszym terminie / Plama GAK na Zaspie
Młodzi dwudziestoletni
Akcja artystyczna i warsztaty dla młodych dorosłych. Działanie animacyjne dla osób piszących. Teksty i biografia Hłaski zostaną wykorzystane do stworzona instalacji artystycznej, która nakreśli korelację pomiędzy nimi, a pokoleniem „młodych dwudziestoletnich”

14.10 / godz. 18:00 / Gama GAK w Letnicy
Hłasko.Hłasko
Warsztaty pisarskie z Mariną Dombrowską. Podczas warsztatów poruszone zostaną tematy buntu, idoli i włóczęgostwa w oparciu o teksty Marka Hłaski.
dla młodzieży i dorosłych

PROJEKCJE FILMOWE

08.08 / godz. 17:30 / Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej
„Idol” Feliksa Falka
Film będzie punktem wyjścia do dyskusji o micie postaci Marka Hłaski.
Omawiany będzie również tzw. „hłaskoizm” inne „idoloizmy” w budowaniu własnego wizerunku i osobowości.

25.07 / godz. 19:00 / Projektornia GAK w Brzeźnie
„Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego
Projekcja filmu zostanie poprzedzona rozmową na temat noweli „Następny do raju” Marka Hłaski, która była inspiracją do stworzenia scenariusza. Po filmie odbędzie się krótka dyskusja, w której udział wezmą uczestnicy seansu.

MUZYKA

21.09 / godz. 20:00-22:00 / Skwer Świętopełka, Gdańsk Główny 
Jak brzmi Hłasko?
Instalacja dźwiękowa, która będzie prezentacją w przestrzeni publicznej utworów, które są przełożeniem tekstów literackich na formę muzyczną, zebranych w ramach Open call.

TEATR

7.12 / godz. 19:00 / Stacja Orunia GAK
Hłasko. Interpretacje
Pokaz finałowy zebranych w ramach Open call etiud i monologów prezentujących autorskie interpretacje twórczości Marka Hłaski przygotowane przez aktorów i aktorki z całej Polski.

OPEN CALL

  • Muzyczny – zgłoszenia od 15.05 do 15.07.2024
  • Teatralny – zgłoszenia od 24.07 do 27.10.2024

dla artystów i artystek młodego pokolenia:

  • na skomponowanie utworu transformującego tekst literacki na formę muzyczną – skierowane do twórców muzycznych,
  • na wykonanie fragmentu utworu autorstwa Marka Hłaski – skierowane do osób aktorskich. Finałem będzie przegląd twórczości Marka Hłaski w Stacji Orunia GAK.

RP / źródło: gak.gda.pl