Aktualności

fot. Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu
24.04.2024

Biblioteka Miejska w Grudziądzu po modernizacji finansowanej z „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”

Wczesną wiosną tego roku zakończył się projekt „Modernizacja gmachu głównego Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu wraz z wyposażeniem i renowacją ogrodu”. Było to zadanie realizowane przez Bibliotekę Miejską w Grudziądzu, dofinansowane w ramach NPRCz 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025 kwotą 2,25 mln zł.

22 kwietnia Anna Zagórska, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki, miała okazję wziąć udział w spotkaniu w grudziądzkiej bibliotece, które stało się okazją do podsumowania efektów tej inwestycji.

Imponujący gmach Biblioteki Miejskiej pochodzi z 1912 roku i od samego początku mieścił m.in. bibliotekę. Dziś cały ten imponujący obiekt zajmuje grudziądzka książnica. Dyrektorka BM Aleksandra Ciżnicka w trakcie oprowadzania po bibliotece zwracała uwagę na wyjątkową, objętą opieką konserwatora zabytków, architekturę, która wymaga wiele troski i uwagi, ale też tworzy niepowtarzalny klimat miejsca, umiejętnie łączącego tradycję z nowoczesnością.

Dzięki dofinansowanej modernizacji udało się m.in. przywrócić świetność hallu, odtwarzając jego oryginalny wygląd. Rekonstrukcję przeprowadzono z dbałością o detale, ale także z szacunkiem do ostatniej, dużej modernizacji z lat siedemdziesiątych XX wieku. To właśnie wówczas powstały m.in. charakterystyczne mozaiki (naścienna w wypożyczalni oraz mozaika-parapet) czy kolorowa ściana w jednym z pomieszczeń. Za zgodą konserwatora zachowano te elementy, które stanowią interesujący łącznik między dwiema modernizacjami.

Budynek wzbogacił się również o windę, która umożliwiła korzystanie z obiektu przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Czytelniczki i czytelników zaprasza do biblioteki wyjątkowy ogród, który otwiera bibliotekę na ulicę (drugi z ogrodów znajduje się na tyłach obiektu). Jak podkreśla dyrektor Aleksandra Ciżnicka, ogród ten jest wizytówką grudziądzkiej biblioteki – zarówno za dnia, jak i nocą, ze względu na zamontowane oświetlenie.

Wszystkich odwiedzających Grudziądz, zachęcamy do wizyty w tamtejszej bibliotece.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020. Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych.